top of page
IMG_5185.JPG
botok 9.jpg

BOTOK 9

Az a részünk, ami mindig a legrosszabbat feltételezi, ami azonnal ugrik, ami kérdés nélkül támad. A hang bennünk, ami azt mondja, hogy nem lehet egy pillanatra sem elengedni a készenléti állapotot, mert bármikor beüthet valami váratlan, egy olyan csapás, ami nem abból az irányból jön, amire számítottunk. Nagyon egyszerű lenne azt mondani, hogy kapcsoljuk ki ezt a hangot, próbáljunk meg háromig számolni minden esetben, amikor érezzük, hogy növekszik bennünk a feszültség és az ellenállás. Ha ez nehezebben megy ez, az nem azt jelenti, hogy gyengék vagyunk vagy valami hatalmas baj van velünk, hanem arról ad hírt, hogy mekkora sérülést szenvedtünk el, és mennyire szélsőségesen nem volt biztonságos az a közeg, ahol az érzelemszabályozást kellett volna elsajátítanunk - leginkább annak alapján, hogy figyeljük a körülöttünk lévő érett, felnőtt emberek reakcióit, már ha voltak ilyenek körülöttünk. Annak a részünknek, ami mindenre ugrik, az a világnézete, hogy a világ veszélyes hely, és csak magadra számíthatsz - vajon honnan származik ez a megélés? Soha nem kerül ok nélkül a személyiségünkbe ez a működés. Mégis felnőttként a mi felelősségünk, hogy megértsük, miért ez a megküzdésünk bizonyos helyzetekben és tanuljunk meg, próbáljunk ki más megközelítéseket is, az önnyugtatás különféle stratégiáit. 

kardok kiralynoje.jpg

KARDOK KIRÁLYNŐJE

A két másik kártya olyan állapotokat is reprezentálhat, amikor visszatérünk gyermeki én-állapotokba, például olyan stratégiákhoz nyúlunk újra, amit zsigerileg üzemeltetünk az első éveinktől kezdve. Vagy éppen úgy közelítünk meg egy helyzetet, hogy a felnőtt asszertív, határhúzásra képes részeinket kikapcsolva tartjuk (Kelyhek apródja). Amikor éretlenebb személyiségrészeink kapnak szót vagy ismétlünk olyan működésmódokat, ami sérüléshez vezettek és vezetnek folyamatosan, valójában a saját felnőtt tekintetünket próbáljuk oda irányítani, ahol megértésre, empátiára, gyógyító figyelemre van szükség. Ez a felnőtt nézőpont a Kardok királynője. Hívhatjuk intergrációnak is - az a folyamat, ahogyan a megértésünk már nem egy hűvös intellektuális megközelítése a saját fájdalmat okozó működésünknek, hanem szeretetteli figyelemmé változik. A Kardok királynője nem kertel, nem finomkodik, kimondja a megfelelő mondatokat, de nem ítélkezik felettünk, sőt, kicsit olyan, mintha a védőügyvédünk lenne. Az a felnőtt hang, aki nem bonyolódik bele teljesen a gyermeki érzelmi világunkba, képes egy megnyugtató, külső nézőpontot kínálni - ez az a pont, ami segít hirtelen indulatossá váló részünknek kicsit megnyugodni és önfeláldozó “jó gyerek” részünket kikapcsolni, amikor határokat kell állítanunk. 

kelyhek aprod.jpg

KELYHEK APRÓDJA

Ha a Botok 9 a legrosszabbat feltételezi, a Kelyhek apród a másik véglet, ő mindig a legjobbat feltételezi, és ha bármi nem úgy alakul, ahogyan annak lennie kell, azért csak ő lehet a hibás. Aki szülősített gyerekként nőtt fel, egy kis felnőtt szerepében, annak nagyon komoly harcot kell vívnia később is, élete új szereplői kapcsán, hogy el tudja engedni azt a nézőpntot, hogy csak ő lehet minden baj okozója, hiszen a másik szép, jó és kedves. A Kelyhek apródja az a részünk, ami megszakad azért, hogy jó gyerek legyen, hogy szeressék és ezért bármire képes. Ha kell, akkor olyan felelősséget vesz magára, ami nem az ő dolga, és a személyiségének minden olyan részét, ami a másikat idegesíti, ami nem elfogadható, próbálja félretenni. A parentifikált gyerek gyakran abban nő fel, hogy ha a szülőnek rossz kedve van, akkor az is miatta van, legalábbis neki kell gondoskodni róla, hogy jobban érezze magát - például az által, ha ő nem okoz problémát, vagy ha olyan dolgokat csinál, mi jó kedvre deríti a szülőt. Sajnos ez egy olyan vállalás, ami szükségszerűen kudarcba fullad, hiszen egy gyerek nem tudja pótolni például a szerető felnőtt partner vagy egy terapeuta vagy akár a támogató (felnőtt) családi háttér által nyújtott támogatást. Amikor a Kelyhek apróddal találkozunk, lehetőséget kapunk rá, hogy megsajnáljuk és megszeretgessük azt a gyermek részünket, ami szeretetre és elfogadásra vágyik, és biztosítjuk róla, hogy ezt feltételek nélkül is megkaphatja.  

bottom of page